BELLA SOMBRA ve BALIKÇI

Kaderin cilvesine bakın, Bodrum’a defalarca gelişlerimin hiç birinde Bodrum merkezdekini değil, dolaşırken yenileyi Gümüşlük’te görüp inanmaz gözlerle Güzel Gölge Ağacı olduğunu öğrendiğim ağaçla tanıştım. Latince/bilimsel adı Phytolacca dioica. Ombu adıyla da tanınıyor. Bodrumlular bu ağaca “Kaya Gölgesi” diyorlarmış. Meyvesi yok galiba. İlk verdiği izlenim kavak/çınar ile at kestanesi arası bir şey. Yıl oniki ay yeşil dururmuş. Çok güçlü ve güven veren bir gövdesi var. Bu gövde anımsadığım kadarıyla düzgün ve parlak da. Halikarnas balıkçısı onu Brezilya’dan getirterek Bodrum’a kazandırmış.

Forumlardan öğrendiğim, son derece hızlı büyüyen ve devasa boyutlara erişebilen bir ağaç. Yine, gövdesinde barındırdığı yüksek su oranı ile yangınlara ve kuraklığa karşı dirençli bir ağaç. Anavatanı brezilya. Halikarnas Balıkçısı bir kitabında bu ağaçtan üç adedini Bodrum’da dikip büyüttüğünü yazmış. Brezilya’dan zarfla gelen sekiz tohumdan, elinde altısı kalmış. Yetişen üç bella sombra ağacının biri Bodrum Kalesi Müzesi’nin giriş avlusunda, diğerleri Cumhuriyet İlkokulu’nda ve Bodrum Mozele Müzesi’ndeymiş. Gene internetten bulduğumla, Balıkçı diyor ki:

“Dünyanın en güzel gölge ağacı, Brezilyalı bella sombra (güzel gölge) tohumlarını getirttim. Bu ağaçlar sık bir yaprak kubbesi oluyor. Dallar uzadıktan sonra uçları yere dokunuyor. İnsan, serin ve fısıltılı büyük bir çadırın içindeymiş gibi, güneşin tabanca sıkarcasına vuran ışıklarından kurtuluyor. Bir gün yetişkin bir bella sombranın yaprak kalabalığı içinde kaybolmuş, tohum topluyordum. Aşağıdan, Fransızca konuşan kadın sesi duydum. Biri ötekine:

– Bu ne biçim ağaçtır, diye soruyordu.
Ben, ağacın içinden:

– Bella sombra ağacıdır, diye cevap verdim.
Ben görünmediğim için, sanki ağaç Fransızca dile gelmişti. Kısa bir korku çığlığı duydum. Ağaçtan yere hopladım. Kadınlardan biri, Fransız kadın ozan Kontes de Noailles R., yatıyla Bodrum’a gelmişmiş. Yatlarına bir kayık dolusu çiçek gönderdim. “Balıkçı şair” diye bir şiir gönderdim.”


Fotoğrafçı Mehmet Uyargil’in çektiği çok güzel bir bella sombra imgesi var… Bir bodrumsever olan Uyargil halen Bodrum yarımadasında 20 kadar bella sombra olduğunu, hemen hepsini bulup plaketlediklerini söylüyor. Onun dediğine göre bella sombra, tohumundan başka gövdesinden de köklendirilip üretilebiliyormuş.

http://mehmetuyargil.blogspot.com/2013/07/bella-sombra.html?m=1

İzmir’de Kültürpark içinde Montrö Kapısı ile Basmane Kapısı arasında bulunan; Halikarnas Balıkçısı anısına düzenlenmiş olan bölümde bella sombranın belki İzmir’deki tek örneği galiba. Balıkçı’nın kendi eliyle diktiği bella sombra ağacının bulunduğu yere, eserlerinde sıkça geçen ve sevdiği bitkiler eklendi. Londra’daki Shakespeare Bitkiliği’nden esinlenilerek kurulan bitkilikte; sığla (günnük), begonvil, zakkum, zeytin, fıstık çamı, yasemin, nar, mine, mercan, papaz eriği, muz, gül, yalancı akasya, oya, narenciye, çınar ağaçları yer alıyormuş. Balıkçı, kendi zamanında, Rumlardan kalma narenciye ağaçları dışında narenciye yetiştirmeyi bilmeyen Bodrumlular için 300 sayfalık bir el yazması turunçgil yetiştirme kitabı kaleme almış. Kitap Bodrumlulara yararlı olmuş, ama elden ele gezerken kaybolmuş.

Halikarnas Balıkçısı, modellerini kendi çizdiği, dizden bileğe kadar inen, iç içe cepleri olan golf pantolonlar giyermiş. Bu ceplerden boy boy ipler, çapalar, kamışlar, aşı yapmak için kullandığı saz parçaları, bahçe makasları fırlarmış. Bu cepler hep tohum dolu olurmuş. Her gittiği yerden tohum ve fide toplar, onları her yere serpiştirirmiş. Ayrıca Bodrum belediyesinin resmi bahçıvanıymış. Bodrum’dan ayrılma zamanı geldiğinde;

“Artık ayrılacağımı anlayınca ceplerime tohumlar doldurdum. İçim kan ağlayarak sokak sokak, dere tepe gezdim. Nerede bir yabanıl hayıt ya da başka çalı görürsem, onun dibine bir avuç dolusu dikerdim. (…) Onları çalı diplerine ekiyordum ki, sürdükleri zaman, körpe yaprakları -başıboş sığır sıpadan- çalılar tarafından korunsun. Bu veda ekişleri haftalarca sürdü.” Halikarnas Balıkçısı – Mavi Sürgün

Bella Sombra / Kaya Gölgesi

Mehmetİbish tarafından yayımlandı

Bu benim , içimden gelenleri, parmağımdan taşanları yazarak, gözümden dökülenleri fotoğraf olarak paylaşacağım, sevdiğim ve etkilendiğim filmleri yorumlayıp, favori kitaplarımdan küçük alıntılar yaparak edebiyatçılık, sanatseverlik havalarına gireceğim kişisel bloğum olsun.

Birisi “BELLA SOMBRA ve BALIKÇI” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: